FHA-632-16 Stud for Sheet Metal
SKU: 13921 | MPN: FHA-632-16Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHA-632-16 |
| Description | FHA-632-16 Flush-Head Threaded Stud |
| Product Type | FHA |
| Thread Size | #6-32 |
| Length | 01.00 in |
| Material Specification | Aluminum |
| Sheet Thickness | 0.040 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50 / HB 82 or Less |
| Thread Specification | External, ANSI B1.1, 2A |
| Fastener Material | Aluminum (Plain Finish) |
| Material Code | A |
| H | 0.206 in ±0.015 |
| S | 0.09 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.137 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.25 in |