FHA-3MM-6 Stud for Sheet Metal
SKU: 11512 | MPN: FHA-3MM-6Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHA-3MM-6 |
| Description | FHA-3MM-6 Flush Head Unthreaded Stud |
| Product Type | FHA |
| Thread Size | Unthreaded |
| Length | 6 mm |
| Material Specification | Aluminum |
| Thread Code | 3 mm |
| Sheet Thickness | 1 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50 / HB 82 or Less |
| Fastener Material | Aluminum (Plain Finish) |
| H | 5.30 mm ±0.40 |
| P | 3.00 mm ±0.05 |
| S | 2.30 mm Max. |
| Hole Size in Sheet | 3.5 mm + 0.08 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 6.40 mm |