FHA-116-4 Stud for Sheet Metal
SKU: 11412 | MPN: FHA-116-4Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHA-116-4 |
| Description | FHA-116-4 Flush Head Unthreaded Stud |
| Product Type | FHA |
| Thread Size | Unthreaded |
| Length | 0.25 in |
| Material Specification | Aluminum |
| Sheet Thickness | 0.040 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50/HB 82 or Less |
| Fastener Material | Aluminum (Plain Finish) |
| H | 0.210 in ±0.015 |
| P | 0.116 in ± .002 |
| S | 0.09 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.137 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.25 in |