FHA-103-12 Stud for Sheet Metal
SKU: 11395 | MPN: FHA-103-12Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHA-103-12 |
| Description | FHA-103-12 Flush Head Unthreaded Stud |
| Product Type | FHA |
| Thread Size | Unthreaded |
| Length | 0.75 in |
| Material Specification | Aluminum |
| Sheet Thickness | 0.040 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50/HB 82 or Less |
| Fastener Material | Aluminum (Plain Finish) |
| H | 0.18 in ±0.015 |
| P | 0.103 in ± .002 |
| S | 0.085 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.118 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.22 in |