FHA-084-5 Stud for Sheet Metal
SKU: 11385 | MPN: FHA-084-5Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHA-084-5 |
| Description | FHA-084-5 Flush Head Unthreaded Stud |
| Product Type | FHA |
| Thread Size | Unthreaded |
| Length | 0.312 in |
| Material Specification | Aluminum |
| Sheet Thickness | 0.040 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50/HB 82 or Less |
| Fastener Material | Aluminum (Plain Finish) |
| H | 0.160 in ±0.015 |
| P | 0.084 in ± .002 |
| S | 0.085 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.099 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.22 in |