FH-X6-10ZI Stud for Sheet Metal
SKU: 34329 | MPN: FH-X6-10ZIDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FH-X6-10ZI |
| Description | FH-X6-10ZI Flush-Head Studs with X-Press™ Thread Profile |
| Product Type | FHX |
| Thread Size | M6 |
| Length | 10 mm |
| Material Specification | Heat-Treated Carbon Steel |
| Finish Specification | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, Colorless |
| Sheet Thickness | 1.6 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80/HB 150 or less |
| Fastener Material | Hardened Carbon Steel |
| H | 8.2 mm ±0.40 |
| S | 4 mm Max. |
| Hole Size in Sheet | 6.2 mm + 0.08 |