FH-X5-25X Stud for Sheet Metal
SKU: 13224 | MPN: FH-X5-25XDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FH-X5-25X |
| Description | FH-X5-25X Flush-Head Studs with X-Press™ Thread Profile |
| Product Type | FHX |
| Thread Size | M5 |
| Length | 25 mm |
| Material Specification | Heat-Treated Carbon Steel |
| Finish Specification | Rust Preventative Oil |
| Sheet Thickness | 1 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80/HB 150 or less |
| Fastener Material | Hardened Carbon Steel |
| H | 6.5 mm ±0.40 |
| S | 4 mm Max. |
| Hole Size in Sheet | 5.2 mm + 0.08 |