FEX-440 PEM Miniature Self-Clinching Fasteners
SKU: 18518 | MPN: FEX-440Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FEX-440 |
| Description | FEX-440 Miniature Nut |
| Product Type | FEX |
| Thread Size | #4-40 |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Sheet Thickness | .059 to .070 in |
| Min. Sheet Thickness | .059 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70/HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, ANSI B1.1, 2B |
| Material Finish | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Hole Size in Sheet | .172 in + .003 - .000 |