FE-632-MD PEM Miniature Self-Clinching Fasteners
SKU: 18501 | MPN: FE-632-MDDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FE-632-MD |
| Description | FE-632-MD Miniature Nut |
| Product Type | FE |
| Thread Size | #6-32 |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Sheet Thickness | .059 to .070 in |
| Min. Sheet Thickness | .059 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, MIL-S-8879, UNJ-3B |
| Material Finish | Black, Dry-film Lubricant |
| Hole Size in Sheet | .213 in + .003 - .000 |