| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | F-M3-2 |
| Product Type | F |
| Thread Size | M3X0.5 |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Shank Code | 2 |
| A Shank Max. | 2.3 mm |
| Sheet Thickness | 2.32 mm Min. |
| Min. Sheet Thickness | 2.32 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70/HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.13M, 6H |
| Material Finish | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| C | 4.35 mm Max. |
| H | 4.8 mm Nom. |
| Hole Size in Sheet | 4.37 mm +0.08 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 6 mm |