F-440-2 PEMSERT® Self-Clinching Flush Fasteners - Type F - Unified
SKU: 18522 | MPN: F-440-2Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | F-440-2 |
| Product Type | F |
| Thread Size | #4-40 |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Shank Code | 2 |
| A Shank Max. | 0.09 in |
| Sheet Thickness | 0.091 in Min. |
| Min. Sheet Thickness | 0.091 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70/HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B |
| Material Finish | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| C | 0.171 in Max. |
| H | 0.188 in Nom. |
| Hole Size in Sheet | 0.172 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | .23 in |