| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacture's Part No. | CSOS-032-6 |
| Type | CSOS |
| Thread Size | #10-32 |
| Thread Code | 032 |
| Length Code | 6 |
| Style | #1 |
| Shank Type | Long |
| Material | 300 Series Stainless Steel |
| Finish | Passivated and/or Tested Per ASTM A380 |
| Length | 0.375 in +.002 –.005 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Min. Sheet Thickness | 0.093 in |
| Hole Size in Sheet | .344 in + .003 - .000 |
| A | 0.072 in Max. |
| B | 0.29 in Max. |
| C | 0.343 in Max. |
| H | 0.375 in Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | .281 in |
| Thread Specification | Internal, ANSI B1.1, 2B |
| Blind Mounting Hole Diameter | .344 in + .003 - .000 |
| Min. Depth of Blind Hole | .075 in |
| Thread Min. Depth | .375 in |
| Special Note 1 | 1 Blind mounting holes may be deeper than minimums except where sheet material is at or near minimum thickness. Fasteners should always be installed so the flange is flush with the surface of the sheet. |
| Special Note 2 | 2 If standoff is used as a bushing, the hole in attached part must not exceed “B” plus .020” / 0.51 mm. |