| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | CLSS-M5-2 |
| Description | CLSS-M5-2 Standard Profile Nut |
| Product Type | CLSS |
| Thread Size | M5X0.8 |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Shank Code | 2 |
| A Shank Max. | 1.38 mm |
| Min. Sheet Thickness | 1.40 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70/HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.13M, 6H |
| Material Finish | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| C | 6.33 mm Max. |
| E | 8.64 mm ± 0.25 |
| T | 2 mm ± 0.25 |
| Hole Size in Sheet | 6.35 mm +0.08 |