CLS-0428-3 PEM Self-Clinching Nut
SKU: 16171 | MPN: CLS-0428-3Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | CLS-0428-3 |
| Description | CLS-0428-3 Standard Profile Nut |
| Product Type | CLS |
| Thread Size | 1/4-28 |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Shank Code | 3 |
| A Shank Max. | .120 in |
| Min. Sheet Thickness | .125 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70/HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B |
| Material Finish | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| C | 0.343 in Max. |
| E | .440 in ± .010 |
| T | 0.170 in ± .010 |
| Hole Size in Sheet | .344 in + .003 - .000 |