CLA-M3.5-1 PEM Self-Clinching Nut - Type CLA
SKU: 11148 | MPN: CLA-M3.5-1Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | CLA-M3.5-1 |
| Description | CLA-M3.5-1 Standard Profile Nut |
| Product Type | CLA |
| Thread Size | M3.5X0.6 |
| Material Specification | Aluminum |
| Finish Specification | Plain |
| Shank Code | 1 |
| A Shank Max. | 0.98 mm |
| Min. Sheet Thickness | 0.97 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50/HB 82 or Less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.13M, 6H |
| Material Finish | Plain |
| E | 7.11 mm ± 0.25 |
| T | 2 mm ± 0.25 |
| Hole Size in Sheet | 5.41 mm +0.08 |