CLA-M2-1 PEM Self-Clinching Nut - Type CLA
SKU: 17971 | MPN: CLA-M2-1Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | CLA-M2-1 |
| Description | CLA-M2-1 Standard Profile Nut |
| Product Type | CLA |
| Thread Size | M2X0.4 |
| Material Specification | Aluminum |
| Finish Specification | Plain |
| Shank Code | 1 |
| A Shank Max. | 0.98 mm |
| Min. Sheet Thickness | 0.97 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50/HB 82 or Less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.13M, 6H |
| Material Finish | Plain |
| E | 6.35 mm ± 0.25 |
| T | 1.5 mm ± 0.25 |
| Hole Size in Sheet | 4.22 mm +0.08 |