CLA-632-1 PEM Self-Clinching Nut - Type CLA
SKU: 16212 | MPN: CLA-632-1Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | CLA-632-1 |
| Description | CLA-632-1 Standard Profile Nut |
| Product Type | CLA |
| Thread Size | #6-32 |
| Material Specification | Aluminum |
| Finish Specification | Plain |
| Shank Code | 1 |
| A Shank Max. | .038 in |
| Min. Sheet Thickness | .038 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50/HB 82 or Less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B |
| Material Finish | Plain |
| E | .280 in ± .010 |
| T | .090 in ± .010 |
| Hole Size in Sheet | .213 in + .003 - .000 |