CLA-032-2 PEM Self-Clinching Nut - Type CLA
SKU: 16254 | MPN: CLA-032-2Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | CLA-032-2 |
| Description | CLA-032-2 Standard Profile Nut |
| Product Type | CLA |
| Thread Size | #10-32 |
| Material Specification | Aluminum |
| Finish Specification | Plain |
| Shank Code | 2 |
| A Shank Max. | .054 in |
| Min. Sheet Thickness | .056 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50/HB 82 or Less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B |
| Material Finish | Plain |
| E | .370 in ± .010 |
| T | .160 in ± .010 |
| Hole Size in Sheet | .296 in + .003 - .000 |