| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | CHC-440-4 |
| Description | CHC-440-4 Concealed Head Studs |
| Product Type | CHC |
| Thread Size | #4-40 |
| Length | 0.25 in |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Thread Code | 440 |
| Sheet Thickness | 0.062 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70/HB 125 or Less |
| Thread Specification | External, ANSI B1.1, 2A |
| Fastener Material | 300 Series Stainless Steel |
| Material Code | C |
| A | 0.041 in |
| C | 0.171 in Max. |
| E | 0.205 in ± .010 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.156 in |