| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part No. | BSOS-832-24 |
| Description | BSOS-832-24 Blind Threaded Standoff |
| Type | BSOS |
| Thread Size | #8-32 |
| Thread Code | 832 |
| Length Code | 24 |
| Material | 300 Series Stainless Steel |
| Finish | Passivated and/or Tested Per ASTM A380 |
| Length | 0.75 in +.002 –.005 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Min. Sheet Thickness | 0.05 in |
| Hole Size in Sheet | 0.281 in + .003 - .000 |
| C | 0.28 in +.000-.005 |
| F | 0.375 in Min. |
| H | 0.312 in Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | 0.31 in |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B ASME B1.13M, 6H |
| Special Note 1 | 1. HRB - Hardness Rockwell “B” Scale. HB - Hardness Brinell. |
| |
| Tooling |
|---|
| Anvil Part No. | 970200013300 |
| Punch Part No. | 975200048 |