| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part No. | BSO-M3-12ZI |
| Description | BSO-M3-12ZI Blind Threaded Standoff |
| Type | BSO |
| Thread Size | M3X0.5 |
| Thread Code | M3 |
| Length Code | 12 |
| Material | Hardened Carbon Steel |
| Finish | Zinc Plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III Colorless |
| Length | 12 mm +0.05 –0.13 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 88 / HB 183 or Less |
| Min. Sheet Thickness | 1 mm |
| Hole Size in Sheet | 4.22 mm + 0.08 |
| C | 4.2 mm -.13 |
| F | 5 mm Min. |
| H | 4.8 mm Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | 6 mm |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B ASME B1.13M, 6H |
| Special Note 1 | 1. HRB - Hardness Rockwell “B” Scale. HB - Hardness Brinell. |
| |
| Tooling |
|---|
| Anvil Part No. | 970200487300 |
| Punch Part No. | 975200048 |