AETHHS-M8-5.5ZN Thin Head Hex Body Round Counterbore, Open End, M8X1.25 (3.00 - 5.50 mm) Grip, Steel, Zinc-Nickel
SKU: 92160 | MPN: AETHHS-M8-5.5ZNDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Thin Head Hex Body Round Counterbore Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AETHHS-M8-5.5ZN |
| Thread Size | M8X1.25 |
| Grip Range | 3.00 - 5.50 mm |
| Length | 19.10 mm |
| B | 12 mm |
| C | 0.80 mm |
| D | 10.98 mm |
| M | 9.75 mm |
| Hole Size in Sheet | 11.00 +0.10 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | Zinc Nickel |
| Additional Information | Full hex feature for high torque applications. Allows near-flush installations with no need for special hole preparations. Standard material: Low Carbon Steel. Materials available on special order: 300 Series Stainless Steel, Alloy No. 260 Brass, 6053-T4 or 6061-T4 Aluminum. |