| Specifications |
|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Thin Head Hex Body Round Counterbore Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AETHHS-M4-2.5ZI |
| Thread Size | M4X0.7 |
| Grip Range | 0.50 - 2.50 mm |
| Length | 11.10 mm |
| B | 6.6 mm |
| C | 0.46 mm |
| D | 6.00 mm |
| M | 6.5 mm |
| Hole Size in Sheet | 6.00 +0.10 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | RoHS Compliant Zinc Clear per ASTM B 633, Fe/Zn 8, Type V |
| Additional Information | Full hex feature for high torque applications. Allows near-flush installations with no need for special hole preparations. Standard material: Low Carbon Steel. Materials available on special order: 300 Series Stainless Steel, Alloy No. 260 Brass, 6053-T4 or 6061-T4 Aluminum. |