AETHC-518-120 Half-Hex Shank Low-Profile Head, Open End, 5/16-18 (0.020 - 0.120 in) Grip, Stainless Steel, Passivate
SKU: 29763 | MPN: AETHC-518-120Details
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Half-Hex Shank Low-Profile Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AETHC-518-120 |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Grip Range | 0.020 - 0.120 in |
| Length | 0.630 in |
| B | 0.47 in |
| C | 0.028 in |
| D | 0.432 in |
| M | 0.355 in |
| Hole Size in Sheet | 0.433 +.004 -.000 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | Unified, 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Passivated |