AESM8H660CSI Standard Full-Hex, Full Hex Open End, M8X1.25 (4.55 - 6.60 mm) Grip, Steel, Cadmium, Yellow Keyless
SKU: 91256 | MPN: AESM8H660CSIDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Standard Full-Hex Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AESM8H660CSI |
| Thread Size | M8X1.25 |
| Grip Range | 4.55 - 6.60 mm |
| Length | 19.82 mm |
| B | 15.07 mm |
| C | 1.57 mm |
| D | 10.08 mm |
| M | 10.35 mm |
| Hole Size in Sheet | 10.11 +0.13 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | Cadmium and yellow hexavalent chromate |
| Additional Information | Designed for high load applications. Full hex feature for high torque applications. Additional thread sizes and grip ranges are available. Other materials available. Cadmium finish available upon request. |