AESM6H520ZYR Standard Full-Hex, Full Hex Open End, M6X1 (3.65 - 5.20 mm) Grip, Steel, Zinc, Yellow Keyless
SKU: 90972 | MPN: AESM6H520ZYRDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Standard Full-Hex Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AESM6H520ZYR |
| Thread Size | M6X1 |
| Grip Range | 3.65 - 5.20 mm |
| Length | 13.48 mm |
| B | 11.09 mm |
| C | 1.09 mm |
| D | 7.52 mm |
| M | 6.22 mm |
| Hole Size in Sheet | 7.54 +0.13 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | RoHS Compliant Zinc Yellow |
| Additional Information | Designed for high load applications. Full hex feature for high torque applications. Additional thread sizes and grip ranges are available. Other materials available. Cadmium finish available upon request. |