AESM5H215ZNB Standard Full-Hex, Full Hex Open End, M5X0.8 (0.50 - 2.15 mm) Grip, Steel, Zinc-Nickel, Black Keyless
SKU: 90713 | MPN: AESM5H215ZNBDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Standard Full-Hex Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AESM5H215ZNB |
| Thread Size | M5X0.8 |
| Grip Range | 0.50 - 2.15 mm |
| Length | 10.30 mm |
| B | 9.52 mm |
| C | 1.09 mm |
| D | 6.35 mm |
| M | 6.72 mm |
| Hole Size in Sheet | 6.36 +0.13 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | Zinc Nickel (Black color) |
| Additional Information | Designed for high load applications. Full hex feature for high torque applications. Additional thread sizes and grip ranges are available. Other materials available. Cadmium finish available upon request. |