AESM5B3.6ZNB Countersunk Head, Round Body Closed End, M5X0.8 (1.80 - 3.60 mm) Grip, Steel, Zinc-Nickel, Black Keyless
SKU: 90670 | MPN: AESM5B3.6ZNBDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Countersunk Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AESM5B3.6ZNB |
| Thread Size | M5X0.8 |
| Grip Range | 1.80 - 3.60 mm |
| Length | 22.00 mm |
| B | 11.17 mm Ref. |
| C | 1.83 mm |
| D | 7.13 mm |
| Hole Size in Sheet | MIN 7.20 / MAX 7.30 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | Zinc Nickel (Black color) |
| Additional Information | Designed for high load applications. Countersunk feature allow fastener to be installed flush with sheet surface. |