AESM10H750CSI Standard Full-Hex, Full Hex Open End, M10X1.5 (5.20 - 7.50 mm) Grip, Steel, Cadmium, Yellow Keyless
SKU: 90057 | MPN: AESM10H750CSIDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Standard Full-Hex Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AESM10H750CSI |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Grip Range | 5.20 - 7.50 mm |
| Length | 20.62 mm |
| B | 17.48 mm |
| C | 1.57 mm |
| D | 11.89 mm |
| M | 13.08 mm |
| Hole Size in Sheet | 11.91 +0.13 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | Cadmium and yellow hexavalent chromate |
| Additional Information | Designed for high load applications. Full hex feature for high torque applications. Additional thread sizes and grip ranges are available. Other materials available. Cadmium finish available upon request. |