AES6K161CSI Countersunk Head, Round Body Open End, #6-32 (0.106 - 0.161 in) Grip, Steel, Cadmium, Yellow Keyed
SKU: 66827 | MPN: AES6K161CSIDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Countersunk Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AES6K161CSI |
| Thread Size | #6-32 |
| Grip Range | 0.106 - 0.161 in |
| Length | 0.500 in |
| B | 0.323 in Ref. |
| C | 0.063 in |
| D | 0.189 in |
| M | 0.280 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.189 / MAX 0.193 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 3B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Cadmium and yellow hexavalent chromate |
| Additional Information | Designed for high load applications. Countersunk feature allow fastener to be installed flush with sheet surface. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |