AES5020K326ZNR Countersunk Head, Round Body Open End, 1/2-20 (0.226 - 0.326 in) Grip, Steel, Zinc, Clear Keyed
SKU: 109186 | MPN: AES5020K326ZNRDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Countersunk Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AES5020K326ZNR |
| Thread Size | 1/2-20 |
| Grip Range | 0.226 - 0.326 in |
| Length | 1.094 in |
| B | 0.906 in Ref. |
| C | 0.124 in |
| D | 0.625 in |
| M | 0.620 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.625 / MAX 0.635 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Zinc and clear trivalent chromate (RoHS compliant) |
| Additional Information | Designed for high load applications. Countersunk feature allow fastener to be installed flush with sheet surface. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |