AES5020K150 Flathead, Round Body Open End, 1/2-20 (0.050 - 0.150 in) Grip, Steel, Cadmium, Clear Keyed
SKU: 110528 | MPN: AES5020K150Details
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Flathead Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AES5020K150 |
| Thread Size | 1/2-20 |
| Grip Range | 0.050 - 0.150 in |
| Length | 0.906 in |
| B | 0.906 in |
| C | 0.085 in |
| D | 0.625 in |
| M | 0.605 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.625 / MAX 0.635 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Cadmium Plate - 0.0003” minimum thickness per SAE AMS-QQ-P-416 Class 2, Type II |
| Additional Information | Designed for high load applications. Available with rib, key or full hex features for high torque applications. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |