AES5020B526CSI Countersunk Head, Round Body Closed End, 1/2-20 (0.426 - 0.526 in) Grip, Steel, Cadmium, Yellow Keyless
SKU: 109174 | MPN: AES5020B526CSIDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Countersunk Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AES5020B526CSI |
| Thread Size | 1/2-20 |
| Grip Range | 0.426 - 0.526 in |
| Length | 1.750 in |
| B | 0.906 in Ref. |
| C | 0.124 in |
| D | 0.625 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.625 / MAX 0.635 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Cadmium and yellow hexavalent chromate |
| Additional Information | Designed for high load applications. Countersunk feature allow fastener to be installed flush with sheet surface. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |