AES4B185CSI Flathead, Round Body Closed End, #4-40 (0.160 - 0.185 in) Grip, Steel, Cadmium, Yellow Keyless
SKU: 110459 | MPN: AES4B185CSIDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Flathead Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AES4B185CSI |
| Thread Size | #4-40 |
| Grip Range | 0.160 - 0.185 in |
| Length | 0.635 in |
| B | 0.270 in |
| C | 0.025 in |
| D | 0.155 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.115 / MAX 0.157 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | CADMIUM AND YELLOW HEXAVALENT CHROMATE |
| Additional Information | Designed for high load applications. Available with rib, key or full hex features for high torque applications. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |