AES37H205ZNB Standard Full-Hex, Full Hex Open End, 3/8-16 (0.115 - 0.205 in) Grip, Steel, Zinc-Nickel, Black Keyless
SKU: 89189 | MPN: AES37H205ZNBDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Standard Full-Hex Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AES37H205ZNB |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Grip Range | 0.115 - 0.205 in |
| Length | 0.718 in |
| B | 0.656 in |
| C | 0.058 in |
| D | 0.437 in |
| M | 0.405 in |
| Hole Size in Sheet | 0.438 +0.005 -0.000 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Zinc Nickel (Black color) |
| Additional Information | Designed for high load applications. Full hex feature for high torque applications. Additional thread sizes and grip ranges are available. Other materials available. Cadmium finish available upon request. |