AES3724K540ZNB Flathead, Round Body Open End, 3/8-24 (0.455 - 0.540 in) Grip, Steel, Zinc-Nickel, Black Keyed
SKU: 110407 | MPN: AES3724K540ZNBDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Flathead Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AES3724K540ZNB |
| Thread Size | 3/8-24 |
| Grip Range | 0.455 - 0.540 in |
| Length | 1.312 in |
| B | 0.781 in |
| C | 0.088 in |
| D | 0.490 in |
| M | 0.635 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.490 / MAX 0.500 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Zinc Nickel (Black color) |
| Additional Information | Designed for high load applications. Available with rib, key or full hex features for high torque applications. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |