AES2528H145ZNB Standard Full-Hex, Full Hex Open End, 1/4-28 (0.085 - 0.145 in) Grip, Steel, Zinc-Nickel, Black Keyless
SKU: 111165 | MPN: AES2528H145ZNBDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Standard Full-Hex Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AES2528H145ZNB |
| Thread Size | 1/4-28 |
| Grip Range | 0.085 - 0.145 in |
| Length | 0.469 in |
| B | 0.437 in |
| C | 0.043 in |
| D | 0.296 in |
| M | 0.250 in |
| Hole Size in Sheet | 0.297 +0.005 -0.000 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Zinc Nickel (Black color) |
| Additional Information | Designed for high load applications. Full hex feature for high torque applications. Additional thread sizes and grip ranges are available. Other materials available. Cadmium finish available upon request. |