AES2528-380CSI Flathead, Round Body Open End, 1/4-28 (0.320 - 0.380 in) Grip, Steel, Cadmium, Yellow Keyless
SKU: 110102 | MPN: AES2528-380CSIDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Flathead Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AES2528-380CSI |
| Thread Size | 1/4-28 |
| Grip Range | 0.320 - 0.380 in |
| Length | 0.937 in |
| B | 0.475 in |
| C | 0.058 in |
| D | 0.332 in |
| M | 0.445 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.332 / MAX 0.338 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Cadmium and yellow hexavalent chromate |
| Additional Information | Designed for high load applications. Available with rib, key or full hex features for high torque applications. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |