AENM6K281 Countersunk Head, Round Body Open End, #6-32 (0.241 - 0.281 in) Grip, 300 Series Stainless Steel, Passivate Keyed
SKU: 87979 | MPN: AENM6K281Details
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Countersunk Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AENM6K281 |
| Thread Size | #6-32 |
| Grip Range | 0.241 - 0.281 in |
| Length | 0.625 in |
| B | 0.323 in Ref. |
| C | 0.063 in |
| D | 0.189 in |
| M | 0.270 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.189 / MAX 0.193 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 3B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 plus lubricant |
| Additional Information | Designed for high load applications. Countersunk feature allow fastener to be installed flush with sheet surface. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |