AELA-616-150 Low Profile Head, Round Body, Knurled Open End, 3/8-16 (0.027 - 0.150 in) Grip, Aluminum, Unplated
SKU: 29740 | MPN: AELA-616-150Details
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Low Profile Head Blind Threaded Inserts |
| Manufacturer's Part Number | AELA-616-150 |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Grip Range | 0.027 - 0.150 in |
| Length | 0.690 in |
| B | 0.685 in |
| C | 0.035 in |
| D | 0.53 in |
| M | 0.47 in |
| Hole Size in Sheet | 0.531 +0.006 -0.000 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Material | Aluminum |
| Additional Information | Feature a large diameter, low-profile head and knurled shank. Offers highest all around strength. |