| Specifications |
|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Minimized-Profile Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AEKS8-616-312 |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Grip Range | 0.150 - 0.312 in |
| Length | 0.805 in |
| B | 0.595 in |
| C | 0.022 in |
| D | 0.53 in |
| M | 0.425 in |
| Hole Size in Sheet | 0.531 +0.006 -0.000 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Zinc Plate per ASTM B 633, Fe/Zn 8, Type II |
| Additional Information | Feature a minimized-profile head and knurled shank. Allows near-flush installations with no need for special hole preparations such as countersinking or dimpling. Additional thread sizes and grip ranges available. Also available in aluminum, brass, and Monel®. Call for availability. |