AEHS8-420-165 Half-Hex Shank Low-Profile Head, Open End, 1/4-20 (0.027 - 0.165 in) Grip, Steel, Zinc, Yellow
SKU: 29746 | MPN: AEHS8-420-165Details
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Half-Hex Shank Low-Profile Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AEHS8-420-165 |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Grip Range | 0.027 - 0.165 in |
| Length | 0.585 in |
| B | 0.510 in |
| C | 0.03 in |
| D | 0.374 in |
| M | 0.400 in |
| Hole Size in Sheet | 0.375 +0.006 -0.000 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | RoHS Compliant Zinc Yellow Plus Lubricant |
| Additional Information | Feature a hex body design. Improved torque-out resistance. Additional thread sizes and grip ranges available. Also available in aluminum and brass. Call for availability. |