AEHS10-8125-3.8 Half-Hex Shank Low-Profile Head, Open End, M8X1.25 (0.70 - 3.80 mm) Grip, Steel, Zinc, Clear
SKU: 28872 | MPN: AEHS10-8125-3.8Details
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Half-Hex Shank Low-Profile Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AEHS10-8125-3.8 |
| Thread Size | M8X1.25 |
| Grip Range | 0.70 - 3.80 mm |
| Length | 17.40 mm |
| B | 16.64 mm |
| C | 0.89 mm |
| D | 12.70 mm |
| M | 13.46 mm |
| Hole Size in Sheet | 12.7 +0.15 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | Zinc and clear chromate (RoHS compliant) |