AEHS10-470-3.3 Half-Hex Shank Low-Profile Head, Open End, M4X0.7 (2.00 - 3.30 mm) Grip, Steel, Zinc, Clear
SKU: 92457 | MPN: AEHS10-470-3.3Details
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Half-Hex Shank Low-Profile Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AEHS10-470-3.3 |
| Thread Size | M4X0.7 |
| Grip Range | 2.00 - 3.30 mm |
| Length | 11.05 mm |
| B | 9.53 mm |
| C | 0.68 mm |
| D | 6.35 mm |
| M | 7.49 mm |
| Hole Size in Sheet | 6.35 +0.15 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | Zinc and clear chromate (RoHS compliant) |