AECH37K115CSI Flathead, Round Body Open End, 3/8-16 (0.030 - 0.115 in) Grip, Alloy Steel, Cadmium, Yellow Keyed
SKU: 85544 | MPN: AECH37K115CSIDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Flathead Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AECH37K115CSI |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Grip Range | 0.030 - 0.115 in |
| Length | 0.844 in |
| B | 0.781 in |
| C | 0.088 in |
| D | 0.490 in |
| M | 0.585 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.490 / MAX 0.500 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 3B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Cadmium and yellow hexavalent chromate |
| Additional Information | Designed for high load applications. Available with rib, key or full hex features for high torque applications. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |