AECH25K151 Countersunk Head, Round Body Open End, 1/4-20 (0.089 - 0.151 in) Grip, Alloy Steel, Cadmium, Clear Keyed
SKU: 85308 | MPN: AECH25K151Details
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Countersunk Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AECH25K151 |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Grip Range | 0.089 - 0.151 in |
| Length | 0.687 in |
| B | 0.529 in Ref. |
| C | 0.089 in |
| D | 0.332 in |
| M | 0.440 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.332 / MAX 0.338 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 3B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Cadmium Plate - 0.0003” minimum thickness per SAE AMS-QQ-P-416 Class 2, Type II |
| Additional Information | Designed for high load applications. Countersunk feature allow fastener to be installed flush with sheet surface. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |