AEA5020KB426 Countersunk Head, Round Body Closed End, 1/2-20 (0.326 - 0.426 in) Grip, Aluminum, Anodized Keyed
SKU: 108551 | MPN: AEA5020KB426Details
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Countersunk Head Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AEA5020KB426 |
| Thread Size | 1/2-20 |
| Grip Range | 0.326 - 0.426 in |
| Length | 1.625 in |
| B | 0.906 in Ref. |
| C | 0.124 in |
| D | 0.625 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.625 / MAX 0.635 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Anodized in accordance with MIL-A-8625, Type II, Class 1 plus lubricant |
| Additional Information | Designed for high load applications. Countersunk feature allow fastener to be installed flush with sheet surface. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |