AEA1024B230 Flathead, Round Body Closed End, #10-24 (0.180 - 0.230 in) Grip, Aluminum, Anodized Keyless
SKU: 109809 | MPN: AEA1024B230Details
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Flathead Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AEA1024B230 |
| Thread Size | #10-24 |
| Grip Range | 0.180 - 0.230 in |
| Length | 0.953 in |
| B | 0.406 in |
| C | 0.038 in |
| D | 0.25 in |
| Hole Size in Sheet | MIN 0.250 / MAX 0.256 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 2B per ASME B1.1 |
| Finish Specification | Anodized in accordance with MIL-A-8625, Type II, Class 1 plus lubricant |
| Additional Information | Designed for high load applications. Available with rib, key or full hex features for high torque applications. Both UNC and UNF threads available in No. 10 and larger thread sizes. Check for availability of other grip ranges and designs. |