AK45BS, Open End Blind Rivet 1/8 in Dia. (0.251-0.312 Grip) 120° Countersunk, Aluminum/Steel, Plain
SKU: 63739 | MPN: AK45BSDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| MPN | AK45BS |
| Head Style | 120° Countersunk |
| Diameter Nominal | 1/8 in |
| Diameter | 0.122-0.128 in |
| Body Length Nominal | 0.438 in |
| Grip Range | 0.251-0.312 in |
| Blind Side Protrusion | 0.558 in |
| Mandrel Diameter Nominal | 0.076 in |
| Material Mandrel | Steel |
| Material Body | Aluminum |
| Material Body Detail | 5056 Aluminum |
| Finish Body | Plain |
| Finish Mandrel | Protective Coating |
| Flange Diameter | 0.207-0.233 in |
| Flange Thickness | 0.051 in Max. |
| Hole Size | 0.129-0.133 in |
| Minimum Grip | 0.251 in |
| Maximum Grip | 0.312 in |
| Hole Size Min. | 0.129 in |
| Hole Size Max. | 0.133 in |
| Material Shear Strength | 210 Lbs. |
| Material Tensile Strength | 325 Lbs. |