AD62BS, Open End Blind Rivet 3/16 in Dia. (0.063-0.125 Grip) Domed Head, Aluminum/Steel, Plain
SKU: 00381 | MPN: AD62BSDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| MPN | AD62BS |
| Head Style | Domed Head |
| Diameter Nominal | 3/16 in |
| Diameter | 0.183-0.191 in |
| Body Length Nominal | 0.300 in |
| Grip Range | 0.063-0.125 in |
| Blind Side Protrusion | 0.460 in |
| Mandrel Diameter Nominal | 0.114 in |
| Material Mandrel | Steel |
| Material Body | Aluminum |
| Material Body Detail | 5056 Aluminum |
| Finish Body | Plain |
| Finish Mandrel | Protective Coating |
| Flange Diameter | 0.357-0.393 in |
| Flange Thickness | 0.047-0.055 in |
| Hole Size | 0.192-0.196 in |
| Minimum Grip | 0.063 in |
| Maximum Grip | 0.125 in |
| Hole Size Min. | 0.192 in |
| Hole Size Max. | 0.196 in |
| Material Shear Strength | 445 Lbs. |
| Material Tensile Strength | 720 Lbs. |